مقالات

ابعاد درب لابی: اندازه‌گیری و انتخاب درب لابی مناسب

ابعاد درب لابی در شرکت نیک افرا

فهرست مطلب

انتخاب درب لابی مناسب برای هر صاحب ملک یا مدیر یک تصمیم مهم است. درب‌های لابی اهداف متعددی از جمله امنیت، زیبایی شناسی و عملکرد را انجام می‌دهند. در این مقاله ما ابعاد درب لابی را بررسی می‌کنیم و عواملی را که باید هنگام انتخاب درب لابی مناسب برای نیازهای خود در نظر بگیرید

اهمیت درب های لابی :

درب‌های لابی دروازه ورود به ملک هستند و به عنوان اولین تاثیر برای بازدیدکنندگان و جزء حیاتی امنیت و بهره‌وری انرژی ساختمان هستند. ابعاد مناسب درب لابی می‌تواند جذابیت کلی ملک را افزایش دهد و در عین حال عملکرد و ایمنی لازم را فراهم کند.

انتخاب درب لابی تصمیمی نیست که به راحتی گرفته شود، زیرا ملاحظات مختلفی را شامل می شود، از ابعاد و مواد گرفته تا طراحی و ویژگی‌های امنیتی.

اندازه‌های استاندارد درب لابی :

درب‌های لابی در طیف وسیعی از اندازه‌های استاندارد برای مطابقت با اکثر الزامات معماری رایج هستند. این ابعاد استاندارد معمولاً بر اساس هدف، مکان و عملکرد درب است. ابعاد درب لابی ورودی اصلی، درب‌های لابی داخلی و سایر کاربردهای خاص باهم بسیار متفاوت است.

ابعاد درب لابی سفارشی :

ابعاد درب لابی سفارشی

در برخی موارد، اندازه‌های استاندارد ممکن است کافی نباشد و ممکن است درهای لابی سفارشی مورد نیاز باشد. در این زمان باید اندازه و ابعاد درب لابی را بگیرید و برای لابی خود سفارش دهید تا ساخته شود.

اندازه‌گیری فضای لابی 

اندازه‌گیری‌های دقیق هنگام انتخاب درب لابی بسیار مهم است. باید در زمان اندازه‌گیری اطمینان حاصل کنید که درب کاملاً منطبق با همان اندازه‌های گرفته شده است و از مشکلات احتمالی در هنگام نصب جلوگیری می‌کند.

مراحل اندازه‌گیری ابعاد درب لابی :

• در درجه اول باید تعیین کنید که تصمیم به استفاده از چهارچوب فعلی را دارید یا می‌خواهید آن را با یک نمونه دیگر جایگزین کنید.

• باید مشخص کنید که درب از سمت راست باز شود یا از سمت چپ.

• در صورت استفاده از چهارچوب فعلی باید ضخامت آن را اندازه‌گیری کنید.

• در مرحله چهارم به ویژگی‌هایی که برای درب می‌خواهید را در نظر نگیرید و فقط ابعاد درب لابی را در نظر بگیرید.

• برای اندازه‌گیری عرض درب باید قسمت تو رفتگی چهارچوب را اندازه بگیرید زیرا چهارچوب دو لبه دارد و عرض در لبه‌ای که درب روی آن قرار می‌گیرد، مقداری بیشتر است.

• در این مرحله ارتفاع چهارچوب را اندازه بگیرید. این کار را مثل مرحله قبل انجام داده و بیشترین ارتفاع را در نظر بگیرید. همیشه برای اندازه‌گیری چهارچوب درب، چند نقطه از آن را اندازه بگیرید.

• قبل از اینکه اندازه‌ها را به سازنده اعلام کنید؛ یکبار دیگر اندازه‌ها را تکرار کنید تا از صحیح بودن ابعاد درب لابی مطمئن شوید.

• کیفیت چوب و فلزی که برای ساخت چهارچوب و همچنین برای درب استفاده می‌شود را قبل از نهایی کردن سفارش درب بررسی کنید.

کیفیت متریال مورد استفاده برای ساخت باید به اندازه کافی خوب باشد که درب حداقل برای چند سال دوام بیاورد.

• از ابزارهای متفاوت و دقیق برای اندازه‌گیری استفاده کنید و سپس سراغ انتخاب طرح بروید. درب‌هایی را انتخاب کنید که با دکوراسیون داخلی لابی هماهنگ باشد.

ابعاد درب لابی دو لنگه :

این نکته را باید بدانید که درب‌های دو لنگه لابی از پرکاربردترین انواع درب‌ها هستند که در اغلب ساختمان‌ها، چه آپارتمان‌های مسکونی و چه کاربری‌های تجاری و اداری به کار برده می‌شوند. این نوع از درب‌ها دو لنگه دو بازو متحرک دارند که می‌توان یکی از آن‌ها را به طور ثابت نیز مورد استفاده قرار داد.

ابعاد درب لابی از 2 متر تا 356 سانتی‌متر متغیر است. درب‌های آماده در عرض‌های 2 متر تولید می‌شود. به طور خاص برخی درب‌های دو لنگه در ابعاد 2 متر و 56 سانتی‌متر و یا 3 متر و 56 سانتی‌متر تولید می‌شود.

ارتفاع در عموم این نوع از درب‌ها ثابت است. ارتفاع درب دو لنگه 232 سانتی متر است. هر یک از این درب‌ها یک بازشو مفید ایجاد می‌کند که به ترتیب شامل 118 سانتی‌متر در درب های دو متری، 245 سانتی متر در درب لابی 256 سانتی‌متری و 295 سانتی‌متر در درب‌های 356 سانتی متری می‌شود.

ابعاد درب لابی ورودی تک لنگه :

برخلاف درب‌های قبلی که در ورودی‌های عریض استفاده قرار می‌گیرند، درب تک لنگه و یا یک و نیم لنگه لابی در ورودی آپارتمان‌های کوچک و نقلی استفاده می‌شود. این درب‌ها معمولا در عرض 110 تا 130 سانتی‌متر تولید می‌شود و برای عبور یک نفر مناسب است. ارتفاع این نوع از درب‌ها تفاوتی با درب‌های دو لنگه ندارد.

ساب فریم‌های درب تک لنگه ارتفاع 216 سانتی‌متر دارد و عرض آن‌ها 122 تا 142 سانتی‌متر است. مشابه آنچه که در خصوص درب لابی دو لنگه گفتیم افراد می‌توانند ابعاد درب لابی تک لنگه را در نیز در تناسب با نیاز خود تغییر دهند.

چند نکته مهم در مورد اندازه‌گیری ابعاد درب لابی :

رعایت نکات زیر در زمان اندازه‌گیری ابعاد درب لابی می‌تواند به شدت روی نحوه چفت شدن درب با چهارچوب تاثیرگذار باشد. در واقع اگر این نکات را در اندازه‌گیری رعایت کنید؛ درب سفارش داده‌ شده با دقت بیشتری ساخته و تحویل داده می‌شود.

• اگر می‌خواهید برای یک ساختمان نوساز درب لابی بخرید؛ حتما بعد از اتمام دیوارکشی و پوشش کف اندازه‌گیری کنید. چرا که بعد از اتمام کف لابی، ارتفاع ورودی نیز تغییر می‌کند. این موضوع در مورد عرض کار هم صادق است.

• برای بالا بردن دقت اندازه‌گیری ابعاد درب لابی، هر بعد از درب را حتما سه بار در زوایای مختلف (وسط، چپ و راست برای ارتفاع و وسط، بالا و پایین برای عرض) اندازه بگیرید.

• اگر به ابعاد درب سفارشی خود حساسیت دارید؛ حتما در زمان یادداشت ابعاد روی کاغذ، میلی‌مترها را نیز بنویسید. با انجام این کار سازنده در زمان برش می‌تواند از ابعاد دقیق‌تر استفاده کند.

• در اندازه‌گیری ابعاد درب لابی به محل قرارگیری دستگیره توجه داشته باشید.

کلام پایانی

درب لابی یکی از اصلی‌ترین و مهم‌ترین درب‌های ساختمان است که در بخش ورودی ساختمان‌های اداری، تجاری و یا مسکونی قرار دارد. ابعاد درب لابی بر اساس نوع سازنده آن و همچنین انواع مختلف آن بسیار متفاوت است.

برای مثال ابعاد درب‌های لابی یک لنگه و دو لنگه تفاوت بسیاری دارد. این ابعاد در درب‌های ترکیه‌ای، ایرانی و چینی نیز تفاوت بسیاری دارند. دانستن ابعاد درب لابی کمک شایانی به خرید و سفارش این درب‌ها می‌کند و زیبایی دلنشینی را به ساختمان و لابی می‌بخشد.

نیک افرا :

شرکت نیک افرا ارائه دهنده بهترین و زیباترین مدل های درب درب ضد سرقت با جنس های متنفاوت و قیمت مناسب می باشد. شما می توانید هرگونه درب ضد سرقت، درب داخلی، درهای ضد حریق و هرگونه دری که نیاز دارید را در فروشگاه ما با بهترین کیفیت پیدا کنید و برای مشاوره با کارشناسان ما در تماس باشید . برای خرید کافی است به سایت ما مراجعه کنید و در کمترین زمان ممکن و به راحتی درب خود را سفارش دهید.

 

شروع به تایپ کردن برای دیدن محصولاتی که دنبال آن هستید.